26 Φεβρουαρίου 2007

Al Pacino.

Occupation: Actor

Birth Name: Alberto Pacino

Born: April 25, 1940, New York, NY

Education: High School for the Performing Arts, New York;

Herbert Berghof Studio, New York; Actors Studio

Filmography:

1969 ~ ME, NATALIE

1971 ~ THE PANIC IN NEEDLE PARK

1972 ~ THE GODFATHER

1973 ~ SCARECROW

1973 ~ SERPICO

1974 ~ THE GODFATHER, PART II

1975 ~ DOG DAY AFTERNOON

1977 ~ BOBBY DEERFIELD

1979 ~ …AND JUSTICE FOR ALL

1980 ~ CRUISING

1981 ~ ACTING: LEE STRASBERG AND THE ACTORS STUDIO

1982 ~ AUTHOR! AUTHOR!

1983 ~ SCARFACE

1985 ~ REVOLUTION

1989 ~ SEA OF LOVE

1990 ~ DICK TRACY

1990 ~ THE GODFATHER, PART III

1990 ~ THE LOCAL STIGMATIC

1991 ~ FRANKIE AND JOHNNY

1992 ~ GLENGARRY GLEN ROSS

1992 ~ SCENT OF A WOMAN

1993 ~ CARLITO'S WAY

1995 ~ HEAT

1996 ~ CITY HALL

6 σχόλια:

Corsair είπε...

η εξυπναδα που πεταξε ο Donald σε ενα σχολιο του,
πριν απο μερικα ποστ, ειναι τοσο ευκολο να απαντηθει.

Ο ερωτας ειναι χαρα.
Η αγαπη χαρμολυπη.

Η αγαπη ειναι το ζητουμενο και δεν ειναι δεδομενη.
Συνηθως την νιωθουμε μετα την απωλεια.
Χαιρομαστε που αγαπαμε και ταυτοχρονα λυπομαστε,
γιατι ενδομυχα γνωριζουμε οτι δεν θα κρατησει για παντα.

Adeline είπε...

Παρ' όλο που, από μια άποψη, "Ο Νονός" είναι 6 ώρες of pure escapism, απλώς προσκυνώ. Αν πεις δε για τη μουσική του Nino Rota...
(Το σκοτεινό finale).

ΥΓ. Άσ'τον τον donald - εξισορροπεί τα πράγματα κάποιες φορές. Και, αυτό χρειάζεται.

Adeline είπε...

Ξέχασα: αυτά τα "πάντα" και "ποτέ" μπορούν να βγουν από λεξιλόγιό μας;

Corsair είπε...

Πραγματι
η μουσικη ειναι απο αλλο κοσμο,
και οι ερμηνειες μοναδικες.

Να βγουν απο το λεξιλογιο μας αυτες οι λεξεις?

Μη εφικτο το αιτημα σου , καρδια μου.

Adeline είπε...

Μη εφικτό, ε; Ως συνήθως.
Όμως αυτό το "πάντα" προϋποθέτει την αιωνιότητα - κι αυτό μου προξενεί πλήξη. Ενώ το "τώρα" έχει άλλη δυναμική: ακινητεί το χρόνο, νομίζω.

Corsair είπε...

Εχεις δικιο , το παντα ειναι πολυ πληκτικο.